Oddział V
- 09.07.2021 12:28
- Zapraszamy do obejrzenia zdjęć
DZIECI – DZIECIOM Z OKAZJI DNIA DZIECKA
W roku szkolnym 2020/21 prowadziliśmy w naszym przedszkolu działania „Dzieci – Dzieciom”, mające na celu wzajemną pomoc rówieśnikom oraz przygotowywanie niespodzianek. W ramach akcji przedszkolaki wzajemnie sprawiały sobie drobne atrakcje z okazji Dnia Dziecka – prezentowały piosenki i wspólnie uczestniczyły w zabawach muzyczno – tanecznych. W Dniu Dziecka odwiedzaliśmy się i wspólnie bawiliśmy, a w całym przedszkolu rozbrzmiewał dziecięcy śpiew. Poprzez takie działania dzieci uczą się sprawiania drobnych, miłych niespodzianek innym oraz integruje się nasza mała przedszkolna wspólnota.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: DZIECI_DZIECIOM_NA_DZIEN_DZIECKA.pdf
***************************************************************************************
Przedszkolny Piknik
7 czerwca nad naszym ogrodem zaświeciło piękne słońce. O godzinie 10 zrobiło się gwarno i kolorowo, a to za sprawą naszych przedszkolaków, które bawiły się podczas przedszkolnego pikniku. Na dzieci czekało wiele atrakcji zorganizowanych przez teatr Złoty Dukat oraz panie nauczycielki z naszego przedszkola. Każdy miał możliwość poczuć się jak artysta malując na sztalugach oraz na foli – powstały piękne, wakacyjne obrazki. Nie zabrakło również aktywności fizycznych – próbowaliśmy swoich sił w przeciąganiu liny oraz bawiliśmy się z chustą animacyjną. Przy stanowisku loteryjka na przedszkolaki czekała niespodzianka – rzucamy kostką – mówimy jaki kolor wypadł i wybieramy dla siebie mały upominek. Teatr Złoty Dukat zadbał o piękne tańce – ciekawe układy choreograficzne. Dużo radości sprawiły starszakom konkurencje sportowe - wyścigi kaczek i żabek, zbieranie piłeczek na czas, przechodzenie przez tunel. W miłej atmosferze czas nam szybko minął.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: 2021grV-Piknik.pdf
********************************************************************
Warsztaty ,,Dzieci Świata”
Dnia 1 czerwca w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty z okazji Dnia Dziecka dla dzieci ze wszystkich grup. Nasze starszaki uczestniczyły w warsztatach pt. „Dzieci Świata”. Dzieci miały okazję dowiedzieć się, dlaczego ludzie mają różny kolor skóry. Poznały zwyczaje, zabawy i zabawki rówieśników z odległych zakątków globu. Okazało się, że z kawałka sznurka można zrobić skakankę i poskakać przez nią – sprawiło nam to dużo radości.
Na zakończenie zajęć przymierzyliśmy stroje z różnych krajów, np. z Hiszpanii, Chin i Indii, itd. oraz wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcie w strojach. To był wspaniale spędzony czas.Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: 2021grV-WarsztatyDzieciSwiata.pdf
********************************************************************
X Ogólnopolskie Święto Optymizmu
10 maja w naszym przedszkolu było bardzo kolorowo, a to wszystko za sprawą X Ogólnopolskiego Święta Optymizmu. Starszaki uczciły ten dzień poprzez wspólną optymistyczną zabawę. W Sali przedszkolnej rozmawialiśmy kto to jest optymista, jak wygląda, postaraliśmy się również go narysować ( nasz optymista ma: długie ręce do przytulania, długie nogi by zwiedzać i podróżować po świecie, piękny uśmiech, optymistyczną fryzurę oraz wielkie serce do kochania i pomocy innym ludziom). Nie zabrakło również zabaw integracyjnych z kolorowym parasolem, rysowanie uśmiechniętych buziek na balonie. Wykonaliśmy również wspólne zdjęcie wraz z innymi grupami – stworzyliśmy tęcze. W ogrodzie przedszkolnym zamieniliśmy się w malarzy. Dzieci malowały optymistyczne obrazki. Sprawiło nam to dużo radości i zadowolenia. Prace zawisły na bramie przedszkolnej.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: 2021grV-SwietoOP.pdf
********************************************************************
Akcja „Cała Polska Czyta Dzieciom”
Legendy WarszawyW naszym przedszkolu od wielu lat uczestniczymy w akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Poprzez czytanie dzieci rozwijają zainteresowania czytelnicze, wzbogacają wiedzę, słownictwo i wyobraźnię oraz przygotowują się do roli ucznia. W minionym tygodniu przedszkolaki poznały wybrane legendy związane z Warszawą. Po wysłuchaniu legend, rozmawialiśmy na temat treści a także nasze przedszkolaki uczestniczyły w działaniach np. plastycznych, zabawach ruchowych do tematyki. W ramach cyklu nasze starszaki poznały legendy: „Złota kaczka”, „Bazyliszek” i „Warszawska Syrenka”. Na zakończenie I częsci cyklu - Legendy Warszawy , przedszkolaki wykonały album o Warszaiwe - ozdabiając pięknie ilustracje.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: 2021grV-LegendyWarszawa.pdf
********************************************************************
Program ,,Spotkanie z Leonem” - zajęcia X
„Rozwiązywanie konfliktów”POŻEGNANIE Z LEONEM
W czwartek 6 maja odbyło się już ostatnie spotkanie z kameleonem Leonem. Tym razem tematyka zajęcia dotyczyła rozwiązywania konfliktów. Celem zajęcia było zwrócenie uwagi dzieci na obydwie strony konfliktu oraz nauczenie dzieci konstruktywnych sposobów rozwiązywania konfliktów w różnych sytuacjach. Przedszkolaki wysłuchały scenki przedstawiające różne sytuacje w przedszkolu, wypowiadały się co sądzą na temat tych scenek oraz poszukiwały rozwiązań, które będą dobre dla obu stron.
Podczas spotkania pożegnaliśmy się z już z kameleonem Leonem. Nasza wspólna przygoda zakończyła się, ale Leon był radosny i kolorowy – przedszkolaki poznały wiele sposobów na radzenie sobie w trudnych sytuacjach i Leon nauczył się wiele od dzieci. Na zakończenie cyklu „Spotkań z Leonem” każdy starszak otrzymał dyplom i zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie.Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: 2021grV-LeonPozegnanie.pdf
********************************************************************
Program ,,Spotkanie z Leonem” - zajęcia IX
„Współpraca w grupie”Kolejne spotkanie z sympatycznym kameleonem Leonem pozwoliło zwrócić uwagę dzieci na znaczenie współpracy. Celem zajęcia było uświadomienie sobie przez dzieci, że współpracując w grupie osiąga się lepsze efekty oraz ustalenie zasad dobrej współpracy. Podczas spotkania Leon zwrócił dzieciom uwagę, że współpraca nie jest łatwa, gdyż potrzebne jest wspólne ustalenie i przestrzeganie pewnych zasad, np. co kto będzie robił, dzielenie się materiałami, wzajemna pomoc, nie należy krytykować. Jednak w oparciu o opowiadanie dzieci uświadomiły sobie, że warto współpracować, gdyż wspólne działanie przynosi dobry efekt. W ramach współpracy starszaki wykonały pracę grupową, na której zobrazowały środowisko życia Leona. Podzielone na trzy zespoły, rysowały fragment obrazka. Wspólnie ustaliliśmy, co każda część powinna zawierać. Dzieci samodzielnie dokonały ustaleń i podziału pracy w swoich zespołach. Zarówno dzieci, jak i Leon byli zachwyceni efektem wspólnej pracy, gdy połączyliśmy wszystkie części obrazu w jedną całość!
Zapraszamy do obejrzenia zdjęcia: 2021grV-LeonWspolpraca.pdf
********************************************************************Międzynarodowy Dzień Tańca
30 kwietnia był w naszej grupie roztańczonym dniem, a to za sprawą Międzynarodowego Dnia Tańca. W świat tańca, zabrała naszych przedszkolaków pani Sylwia. Dzieci obejrzały przygotowaną prezentację na tablicy interaktywnej poznając różne rodzaje tańca z wybranych zakątków świata oraz dowiedziały co to jest taniec. Dzieci podczas zajęć miały możliwość zatańczenia kankana , zorbę , taniec indiański. W tym dniu nie zabrakło nam dobrego humoru. Celem zajęcia było rozbudzanie zainteresowań muzycznych na drodze obcowania z dźwiękiem i rytmem,poznanie nowych technik i stylów tanecznych, integracja grupy przedszkolnej.
Dziękujemy Pani Sylwii za przeprowadzenie zajęcia oraz przybliżenie tańców z różnych zakątków świata.Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: 2021grV-DzienTanca.pdf
********************************************************************
Zajęcia z sensoplastyki
Dnia 29 kwietnia zostały zorganizowane w naszej grupie zajęcia z sensoplastyki przez Panią Sylwię. Sensoplastyka to zajęcia rozwojowe, które wpływają na stymulację zmysłów: wzroku, słuchu, dotyku, węchu i smaku poprzez wykorzystanie bezpiecznych produktów spożywczych np.: makaronu, ryżu, kakao, mąki, galaretki, owoców, warzyw, itd. W trakcie zajęć nasze przedszkolaki doświadczyły ciekawych zjawisk łączenia produktów różnej faktury, mieszając je, przelewając, przesypując i kreatywnie brudząc się. Dzieciom bardzo podobała się zabawa w cieczy nienewtonowskiej. Dzięki „kolorowemu brudzeniu” dzieci rozwijały swoją kreatywność, aktywizowały swoje zmysły oraz rozwijały motorykę małą czyli sprawność rączek. Wszyscy świetnie się bawiliśmy podczas zajęć- było dużo uśmiechu, radości i nowych doświadczeń
Dziękujemy Pani Sylwii Czernij za przeprowadzenie kreatywnych oraz barwnych zajęć z sensoplastyki.Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: 2021grV-Sensoplastyka.pdf
********************************************************************
Program profilaktyki chorób zakaźnych "Więcej wiem, mniej choruję"
W ostatnim tygodniu kwietnia nasza grupa realizowała program profilaktyki chorób zakaźnych "Więcej wiem, mniej choruję" opracowany przez Oddział Promocji Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w m.st. Warszawie. Celem głównym programu jest zmniejszenie zapadalności na choroby zakaźne poprzez zmianę nawyków higienicznych oraz docenienie roli i wykonywanie szczepień ochronnych. Program kierowany do dzieci 5 i 6 letnich. Podczas zajęć poruszony został temat niewidzialnych zarazków oraz zapoznanie z podstawowymi metodami profilaktyki chorób zakaźnych higieną rąk i szczepieniem. Przedszkolaki doskonaliły umiejętności prawidłowego mycia rąk, utrwaliły w jakich sytuacjach muszą myć ręce: przed jedzeniem, po wyjściu z toalety, po zabawie ze zwierzęciem, po powrocie do domu, zapamiętały że mycie rąk zapobiega przenoszeniu chorób.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: 2021grV-WiecejWiemMniejChoruje.pdf
********************************************************************
Program ,,Spotkanie z Leonem” - zajęcia VIII
„Przepraszanie?”Spotkanie z Leonem na temat ,,Przepraszania” był niezwykle cenny dla naszych przedszkolaków, Celem zajęcia było uczenie dzieci odpowiedzialności za swoje zachowanie oraz nauczenie się przepraszania innych. Ważne było wytłumaczenie dzieciom oraz zrozumienie przez nie czym są prawdziwe przeprosiny - prawdziwe przeprosiny to: wzięcie odpowiedzialności (przyznanie się do winy) i zadośćuczynienie (naprawienie szkody).
********************************************************************
Program ,,Spotkanie z Leonem” - zajęcia VII
„Czy warto dokuczać innym?”Kolejne spotkanie z kameleonem Leonem było okazją do poruszenia tematyki dokuczania innym. Celem zajęcia było uświadomienie sobie przez dzieci naturalnych konsekwencji, jakie ponoszą osoby dokuczające innym. Zwrócenie uwagi dzieciom, że każdemu się czasem zdarza być niemiłym dla kolegi lub koleżanki. Jeśli tak się stanie - warto potem zrobić coś takiego, żeby ta osoba nie gniewała się na nas np.: uderzyłeś kogoś (np. mogę go pogłaskać) , zabrałeś coś komuś (np. mogę oddać tę rzecz lub przynieść coś innego), zniszczyłeś komuś rysunek (np. narysuję coś specjalnie dla niego), przewróciłeś komuś wieżę z klocków (np. odbuduję wieżę lub zaproponuję inną ciekawą zabawę).
********************************************************************
Projekt edukacyjny ,,Samodzielny Przedszkolak"
Część VIII – Podsumowanie i zakończenie projektuWtorek 20 kwietnia był w naszej grupie dniem wyjątkowym. Tego dnia było już ostatnie spotkanie z lubianym przez dzieci Panem Guzikiem, z którym bawiliśmy się, uczyliśmy się i doskonaliliśmy samodzielne ubieranie przez ostatnie kilka miesięcy. Przedszkolaki pięknie przygotowane przez rodziców miały możliwość zaprezentowania swoich umiejętności – zakładanie skarpetek, zapinanie guzików i suwaków przy ubraniach. Pan Guzik był zachwycony, że dzieci tak sprawnie potrafią się ubrać. Przypomnieliśmy sobie również kolejność zakładania ubrań. Pan Guzik jak zwykle przygotował dla dzieci niespodziankę….Rano, przy drzwiach naszej sali znaleźliśmy butelkę, w której była wiadomość dla przedszkolaków. Okazało się, że zmierza do nas w odwiedziny znana dzieciom Pippi Langstrumpf, zwana Fizią Pończoszanką. W tę niezwykłą postać wcieliła się jedna z naszych nauczycielek – Pani Kasia z grupy IV. Dzieci wiedziały kim jest nasz Gość, gdyż zupełnie niedawno obejrzeliśmy fragment filmu i rysowaliśmy portret Fizi Pończoszanki. Pippi – niezwykła, z głową pełną pomysłów dostarczyła naszym starszakom wiele radości i śmiechu. Tańczyła, śpiewała, opowiadała o sobie, pokazywała zdjęcia. Pippi zorganizowała też zawody sprawnościowe dla dziewczyn i chłopaków w zakładaniu podkolanówek i wieszaniu skarpetek na czas! Na zakończenie otworzyła skrzynkę ze skarbami i każdy otrzymał mały upominek.
Tak dobiegła końca nasza przygoda z Panem Guzikiem. Śmiało możemy powiedzieć:
Jestem przedszkolakiem, prawdziwym starszakiem.
Pięć (sześć) lat mam i ubieram się sam.
Mama i tato wspierają mnie,
Lecz nie wyręczają mnie.
Pan Guzik pogratulował dzieciom samodzielności i umiejętności sprawnego ubierania się. Każdemu starszakowi wręczył pamiątkowych medal „Samodzielny Przedszkolak”.
Serdecznie dziękujemy Rodzicom za współpracę podczas realizacji projektu „Samodzielny Przedszkolak”, zaangażowanie i wspaniałe przygotowywanie dzieci przez cały okres naszych wspólnych działań!
Serdecznie dziękujemy Wszystkim Osobom biorącym aktywny udział w naszym przedsięwzięciu – nauczycielom i pracownikom przedszkola, za zaangażowanie i pomoc podczas realizacji projektu edukacyjnego „Samodzielny Przedszkolak”.Nauczycielki Grupy V – Joanna Kózka i Małgorzata Liedtke
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: 2021gvV-Projektpodsumowanie.pdf
********************************************************************
Program ,,Spotkanie z Leonem” - zajęcia VI
„Jak pomóc innym?”Kolejne spotkanie z kameleonem Leonem było okazją do poruszenia tematyki pomagania innym. Celem zajęcia było zwrócenie uwagi dzieci na rolę obserwatora w sytuacjach dokuczania oraz pokazanie sposobów reagowania na dokuczanie innym. Podczas spotkania Leon zwrócił dzieciom uwagę, że jeśli są świadkami sytuacji, kiedy ktoś dokucza innym dzieciom – nie można patrzeć bezczynnie, należy zareagować. Wspólnie ustaliliśmy i przećwiczyliśmy różne konstruktywne sposoby reagowania na agresję wobec innych, np. sprzeciw, powołanie się na obowiązujące zasady, wzbudzenie empatii oraz zwrócenie się o pomoc do dorosłego. Przy tej okazji przypomnieliśmy sobie, że to jest informowanie a nie skarżenie. W ramach zajęcia z j. angielskiego dzieci osłuchały również książkę o kameleonie Leonie, który zmieniając kolory potrafił stać się zupełnie niewidoczny („A new colourful friend”; utrwalenie nazw kolorów).
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: 2021grV-Leon7.pdf
********************************************************************
Program ,,Spotkanie z Leonem” - zajęcia V
„Czy wolno skarżyć?”Po naszej pracy zdalnej i po powrocie do przedszkola – dzieci ponownie mogły spotkać się z kameleonem Leonem. Nasze piąte już spotkanie dotyczyło „skarżenia”. Celem zajęcia było zrozumienie przez dzieci różnicy miedzy skarżeniem, a informowaniem dorosłego w ważnych sprawach. Spotkanie z miłymi bohaterami – kameleonem Leonem, Julką i Julkiem oraz poprzez ćwiczenia na zajęciu dzieci starały się odróżnić: - „skarżenie” - jako mówienie dorosłym o nieważnych sprawach, sprawiające innym przykrość, - „mówienie” – jako informowanie dorosłych w sytuacjach, gdy komuś dzieje się krzywda, gdy ktoś potrzebuje pomocy, lub jest narażone jego życie czy zdrowie.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: 2021grV-Leonsp6.pdf
********************************************************************
Praca zdalna w grupie V
Na przełomie marca i kwietnia dzieci pracowały zdalnie. Dzieci pięknie wykonywały przesłane zadania dzięki pomocy rodziców. Przedszkolaki fantastycznie przygotowywały się do Wielkanocy – wykonywały barwne pisanki oraz dekoracje świąteczne, pomagały w pieczeniu oraz przygotowaniu potraw, wykonywały karty pracy związane z daną tematyką. Realizując temat ,,Wiosna na wsi” utrwaliły nazwy wiejskich zwierząt, wykonywały piękne prace plastyczne związane z tematem – świnki, zagrodę dla zwierząt, przypomniały sobie również nazwy wszystkich narzędzi ogrodniczych. W ostatnim temacie ,,Dbamy o przyrodę” , dzieci przypomniały sobie jak należy segregować śmieci, pomagały rodzicom w pielęgnacji roślin – sadzenie oraz przesadzanie. Wykonywały prace plastyczne – piękne liski nas zachwyciły.
Serdecznie dziękujemy Rodzicom za współpracę i przesłanie zdjęć podczas pracy zdalnej.Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: 2021grV-Zdalna(1).pdf
********************************************************************
WIOSENNE ZABAWY DINOZAURÓW
Zabawy i ćwiczenia z wykorzystaniem tablicy multimedialnejDnia 25 marca w naszej grupie zostały przeprowadzone zajęcia pt. ,,Wiosenne zabawy dinozaurów”. Celem zajęć było rozwijanie procesów poznawczych przedszkolaków przy użyciu nowych technologii (tablica multimedialna, Internet). W ramach podejmowanych aktywności dzieci zapoznały się z książką w j. angielskim ,,Rex the Big Dinosaur” , podczas czytania zwrócono uwagę na słownictwo przedstawiające emocje (happy, sad, scared), pojęcia matematyczne (big, little). Doskonalenie umiejętność przeliczania, klasyfikowania segregowania oraz rozpoznawania figur, ćwiczyliśmy podczas zabaw matematycznych z wykorzystaniem figurek dinozaurów oraz tablicy multimedialnej. Rozwijaliśmy sprawność manualną wykonując pracę plastyczno – techniczną pt. ,,Mój dinozaur”, rysując ,,krok po kroku” ( ,, How to draw a tyrannosaurus Rex Step by Step”) oraz podczas zabawy sensorycznej z wykorzystaniem masy solnej – „Skamieniałości dinozaurów”. Nie zabrakło również zabaw ruchowych: zabawa ruchowo- naśladowcza z wykorzystaniem wiersza ,,Happy Dinosaur”, zabawa ruchowa z elementami kodowania ,,Śladami dinozaurów”, zabawa ruchowa orientacyjno – porządkowa ,,Raz dwa trzy, dinozaur patrzy!”. Do zajęć starszaki wraz z rodzicami, przygotowali w domu maski dinozaurów, które prezentowały się pięknie. Naszym przedszkolakom przez cały dzień towarzyszył uśmiech oraz dobry nastrój.
Serdecznie dziękujemy Rodzicom za współpracę - zaangażowanie i przygotowanie z dziećmi wspaniałych masek dinozaurów!Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: 2021grV-Dinozaury.pdf
********************************************************************
Projekt edukacyjny ,,Samodzielny Przedszkolak"
Część VII - Skarpety i rajstopyW miesiącu marcu dzieci wraz z Panem Guzikiem doskonaliły umiejętność zakładania skarpet i rajstop. Ćwiczenia tego typu stanowiły okazję do utrwalania pojęć prawy/ lewy. Skarpety i rajstopy królowały podczas marcowego spotkania z Panem Guzikiem. Poprzez zabawy i ćwiczenia matematyczne starszaki ćwiczyły nazywanie pojęć - para, parzysty, nieparzysty. Jedną z aktywności było wieszanie prania – przedszkolaki określały wówczas pary (skarpet, podkolanówek, czy rękawiczek). Podczas zabawy ruchowej dzieci szukały swojej pary poprzez dołączenie do osoby z piankową rączką w tym samym kolorze. Wiele radości sprawiły starszakom zabawy ruchowe z użyciem rajstop (ćwiczenie motoryki małej i dużej oraz współpracy w grupie). Punktem kulminacyjnym naszego spotkania było rozstrzygnięcie naszego wewnętrznego grupowego konkursu Niespodzianka Pana Guzika – Skarpetkowe pacynki. Dzieci wykonały w domu z pomocą rodziców przepiękne pacynki ze skarpetek, które zaprezentowały całej grupie. Były tam różne zwierzęta, postaci z bajek i śmieszne stworki. Wszyscy byliśmy zachwyceni pomysłami i wykonaniem. Pan Guzik wręczył wszystkim uczestnikom konkursu pamiątkowe dyplomy i nagrody. Pacynki stanowiły świetną okazję do zabawy w teatrzyk. Powoli dobiega końca nasz projekt „Samodzielny Przedszkolak”, w następnym miesiącu ostatni raz spotkamy się z Panem Guzikiem. Drogie starszaki ćwiczcie w domu zapinanie, odpinanie, zakładanie, zdejmowanie, zasuwanie itp. – wszystkiego na co zwrócił w tym roku szkolnym Pan Guzik na spotkaniach każdego miesiąca. Będziecie mogli pochwalić się swoimi umiejętnościami na ostatnim spotkaniu!
Serdecznie dziękujemy wszystkim Rodzicom za współpracę - zaangażowanie i przygotowanie z dziećmi wspaniałych prac konkursowych! Gratulujemy!
Zachęcamy do doskonalenia sprawności samodzielnego i sprawnego ubierania się dzieci w domu!Zapraszamy do obejrzenia zdjęć:2021grV-SamodzielnyPrzedszkolak7.pdf
********************************************************************
Program ,,Spotkanie z Leonem” - zajęcia IV
„Jak mogę sobie poradzić, gdy ktoś mi dokucza?”W minionym tygodniu dzieci po raz czwarty spotkały się z kameleonem Leonem. Celem zajęcia było poznawanie przez dzieci sposobów reagowania na agresję ze strony innych oraz nauczenie się proszenia o pomoc dorosłych, jako sposobu radzenia sobie z agresją. Podczas zajęcia dzieci poznały krótką historię Leona, który nie wiedział jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś mu dokucza i nic z tym nie zrobił. Programowe bliźniaki - Julek i Julka postanowili nauczyć Leona, jak ma się zachować, gdyby ktoś mu dokuczał. Podczas krótkich scenek dzieci ćwiczyły sposoby poradzenia sobie w takiej sytuacji (np. powiedzenie, że dziecko nie zgadza się by brzydko do niego mówić, odejście, można też próbować odwrócić uwagę „agresora” dziwnym lub śmiesznym stwierdzeniem). Jeśli jednak podjęte działania nie przyniosą pożądanego efektu – można poprosić o pomoc osobę dorosłą.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: 2021grV-SpotkanieLeon4.pdf
********************************************************************
ŚWIATOWY DZIEŃ WODY
W poniedziałek 22 marca obchodziliśmy przypadający na ten dzień Światowy Dzień Wody. Celem podjętych działań było zwrócenie dzieciom uwagi na znaczenie wody dla człowieka, zwierząt i roślin oraz uwrażliwienie na konieczność oszczędnego gospodarowania wodą i poznanie prostych sposobów oszczędzania wody. Tematykę przybliżyła przedszkolakom rozmowa na podstawie prezentacji multimedialnej, ilustracji, ilustrowanych scenek oraz eksperymenty z wodą, które wspólnie wykonaliśmy. Pierwszy eksperyment z kapiącym kranem zwrócił uwagę dzieci, jak duża ilość wody pojawiła się w misce przez czas trwania zajęcia z powodu kapiącego kranu – należy pamiętać o dokręcaniu kranu; użyliśmy tej wody do podlania kwiatów w sali. Badając wpływ detergentów na napięcie powierzchniowe wody – już wiemy żeby stosować niewielkie ilości płynów do naczyń i innych, gdyż ma to negatywny wpływ na środowisko naturalne. Badaliśmy również co pływa a co tonie w wodzie oraz wykonaliśmy magiczną sztuczkę z liliami wodnymi. Poznaliśmy też właściwości fizyczne wody i każdy dbający o zdrowie przedszkolak wypił kubeczek świeżej wody!
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: 2021grV-DzienWodySWIATOWY.pdf
********************************************************************
Kreatywny Przedszkolak – prace plastyczne „Wiosna i Wielkanoc”
Pierwsze wiosenne kwiaty – technika origami płaskie - nazywanie pierwszych wiosennych kwiatów; nazywanie i odrysowywanie kół; doskonalenie umiejętności posługiwania się nożyczkami; praca zgodnie z instrukcją nauczyciela.
Wiosenne drzewa – malowanie farbami - utrwalenie wiadomości na temat zmian zachodzących w przyrodzie związanych z nadejściem wiosny; rozwijanie twórczej postawy i kreatywności; rozwijanie sprawności manualnej. Wdrażanie do estetycznego wykonania pracy.
Easter Bunny – poznanie słownictwa związanego z Wielkanocą w j. angielskim. Rysowanie zgodnie z instrukcją nauczyciela – krok po kroku. Utrwalenie nazw części twarzy i ciała.
Wielkanocne życzenia – wykonaliśmy kartkę wielkanocną i wspólnie z grupą VI, która przygotowała wielkanocny koszyczek – przekazaliśmy ze świątecznymi życzeniami uczniom klasy „0” sąsiadującej z nami Szkoły Podstawowej Nr 214. Wprawdzie nie możemy się spotykać, ale łączymy się świątecznie miłymi oraz drobnymi akcentami.
Koło i kula – poznanie wylądu; wskazywanie cech kół i kul. Wykonanie pracy plastycznej z użyciem koła. Rozwijanie sprawności manualnej, kreatywności, twórczej postawy.
Akcje charytatywne „Wylosuj Anioła”, Kartka Wielkanocna do hospicjum – dzieci z naszej grupy wykonały kartki dla dzieci przebywających na oddziałach onkologicznych oraz kartki konkursowe do hospicjum, które przekazane zostaną podopiecznym hospicjum. Tego typu działania mają na celu uwrażliwienie i chęć niesienia pomocy osobom potrzebującym i chorym; sprawianie radości drobnymi uczynkami.Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: 2021grV-Kreatywny_przedszkolak_wiosna.pdf
********************************************************************
Działania przedszkolaków na rzecz Hospicjum - Konkurs na Kartkę Wielkanocną
Kontynuując działania wolontaryjne na rzecz Hospicjum przy ul. Tykocińskiej – dzieci ze wszystkich grup wiekowych wzięły udział w konkursie na Kartkę Wielkanocną, organizowanym przez Ośrodek Hospicjum Domowe Zgromadzenia Księży Marianów. Przedszkolaki wykonały ze swoimi paniami w grupach piękne wielkanocne kartki ze świątecznymi życzeniami. Prace przekazane zostały do hospicjum. Po rozstrzygnięciu konkursu, wszystkie wielkanocne kartki zostaną wręczone podopiecznym hospicjum na Święta Wielkanocne.
Celem konkursu jest uwrażliwianie dzieci na potrzeby osób nieuleczalnie chorych, rozbudzanie ciekawości świata, wspólne poszukiwanie rozwiązań, które mają na celu wspieranie osób chorujących.Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: kartki_wielkanocne_od_przedszkolakow.pdf
********************************************************************
Program ,,Spotkanie z Leonem” - zajęcia III
„Złość”W czwartek 18 marca po raz trzeci odbyło się spotkanie z kameleonem Leonem. Celem zajęcia było uświadomienie sobie przez dzieci, że każdy przeżywa złość oraz zrozumienie, że mamy prawo wyrażać złość tak, by nie krzywdzić innych i siebie. Podczas zajęcia dzieci posłuchały opowiadania przedstawiającego typową sytuację zdarzająca się między rówieśnikami, wspólnie zwróciły uwagę, w jakich miejscach naszego ciała mieszka złość, co zaznaczyły na postaci wyciętej z papieru. „Burza mózgów” pozwoliła na zebranie ustalonych wspólnie propozycji dzieci na wyładowanie złości w sposób by nie krzywdzić innych i siebie. Przedszkolaki podały również wspaniałe pomysły jak sobie poradzić w takiej sytuacji. Dzieci podarowały Leonowi domek z kartonu, który wykonały w małym zespole. Leon był wtedy bardzo zadowolony i kolorowy…Dziękujemy naszym kochanym przedszkolakom!
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: 2021grV-Leon3pptx.pdf
********************************************************************
ZIMĘ ŻEGNAMY- WIOSNĘ WITAMY!
19 marca przedszkolaki pożegnały zimę i z wielką radością powitały nową porę roku, na którą czekały z utęsknieniem. Wiosenny nastrój panował już od samego rana. Przedszkolaki bez problemu potrafiły ułożyć z liter nową porę roku. Zapoznały się z filmem edukacyjnym ,,Pierwsze oznaki wiosny”, przypominając sobie i utrwalając nazwy pierwszych wiosennych kwiatów oraz paków powracających z ciepłych krajów. Nie zabrakło wiosennego kodowania. Przypomnieliśmy sobie również jak należy dbać o rośliny oraz jak należy je odpowiednio zasadzić. Z okazji zbliżającego się pierwszego dnia wiosny, założyliśmy w naszej grupie hodowle fasoli. Wykonaliśmy pracę plastyczną pt.,,Drzewa wiosną” na których pojawiły się piękne pączki.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć:2021grV-PowitanieWiosny.pdf********************************************************************
Program ,,Spotkanie z Leonem” - zajęcia II
„Przyjemne i nieprzyjemne uczucia”
W czwartek 11 marca odbyło się drugie spotkanie z kameleonem Leonem, którego celem było uświadomienie dzieciom, że istnieją przyjemne i nieprzyjemne uczucia oraz zrozumienie przez dzieci, że to, co się nam przydarza wpływa na nasze samopoczucie. Podczas zajęcia wspólnie z bohaterami programu – bliźniakami Julką i Julkiem oraz Leonem rozpoznawaliśmy uczucia, nazywaliśmy i omawialiśmy, czy są przyjemne, czy nieprzyjemne. Zwróciliśmy też uwagę, że uczucia się zmieniają, w zależności od tego co się wokół nas dzieje – raz się płacze, a raz śmieje. Dzieci miały możliwość określać swoje uczucia poprzez dwustronną kukiełkę Leona (kolorową/ szarą). Przedszkolaki wykonały również ilustrację – za pomocą linii podzieliły kartkę- po jednej stronie narysowały sytuacje przyjemne po drugiej nieprzyjemne.Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: 2021grV-SpotkanieZLeonem.pdf
********************************************************************
,,CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS”
W dniach 8 - 12 marca realizowaliśmy w grupie V program przedszkolnej edukacji antytytoniowej pt. „Czyste powietrze wokół nas”. Celem podjętych działań było kształtowanie prozdrowotnych postaw wśród dzieci wobec zjawiska palenia tytoniu. W ramach podejmowanych aktywności, dzieci obejrzały prezentację multimedialną, podczas której obserwowały różne źródła i rodzaje dymu. Uczestniczyły w rozmowach, w czasie których określały przyczyny wydobywania się dymu oraz sposoby zmniejszenia emisji szkodliwych substancji. W podejmowanych aktywnościach dzieciom towarzyszył dinozaur Dinek. Poznaliśmy piosenkę o sympatycznym dinozaurze oraz historyjkę, która przydarzyła się Dinusiowi podczas podróży pociągiem. Realizacja programu sprzyjała zwróceniu uwagi najmłodszych na zjawisko zanieczyszczenia powietrza wskutek działalności człowieka, jakim jest smog.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: 2021grV-CzystePowietrzeProgram.pdf
********************************************************************
WEWNĘTRZNY KONKURS KOMPUTEROWY
"Moja największa przygoda – tworzymy opowiadanie elektroniczne"W środę 10 marca odbyło się rozstrzygnięcie konkursu komputerowego przeznaczonego dla dzieci z naszego przedszkola wraz z rodzicami. Wszystkie nadesłane prace – wspaniałe elektroniczne bajki opublikowane są na stronie internetowej przedszkola – zachęcamy do zapoznania. Dzieci, które wzięły udział w konkursie otrzymały pamiątkowe dyplomyi nagrody.
GRATULUJEMY!________________________________________________________________________
Program ,,Spotkanie z Leonem” - zajęcia I
,,Czego potrzebujemy, żeby czuć się dobrze?”
W miesiącach marzec-maj nasza grupa będzie realizowała program ,,Spotkania z Leonem” . Celem tych zajęć jest profilaktyka zachowań agresywnych u dzieci poprzez: pogłębienie świadomości własnych uczuć, uwrażliwienie na potrzeby i uczucia innych osób, poznanie konstruktywnych sposobów wyrażania złości, naukę radzenia sobie w sytuacjach trudnych i konfliktowych, uświadomienie sobie swojej roli w pomaganiu innym, poznanie zasad dobrej współpracy z innymi. Zajęcia będą odbywać się raz w tygodniu. Temat pierwszych zajęć to ,,Czego potrzebujemy, żeby czuć się dobrze?” . Przedszkolaki zapoznały się z bohaterami programu: bliźniakami – Julką i Julkiem, rodzicami oraz Leonem Kameleonem , który przybył z Afryki. Dzieci przywitały gościa z wielkim entuzjazmem, każdy opowiedział Leonowi co może dla niego miłego zrobić, żeby w naszej grupie czuł się dobrze. Okazało się, że Leon ma niezwykłą właściwość – jest wykrywaczem uczuć ( kiedy kameleon , albo inni ludzie czują się dobrze, robi się kolorowy, a kiedy komuś jest źle, zaraz traci kolor i jest całkiem szary). Nasz grupowy Leon cały czas był kolorowy. Na zakończenie zajęć przedszkolaki pokolorowały obrazki pokazując jak wygląda Leon, gdy czuje się dobrze.
Celem naszego spotkania było uświadomienie dzieciom, że mogą wpływać na samopoczucie innych.Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: 2021grV-SpotkaniezLeonem1.pdf
********************************************************************ZAWODY I MIEJSCA PRACY
Z WIZYTĄ U PANI DYREKTORRealizując tematykę zawodów, w środę 3 marca mieliśmy spotkanie z naszą Panią dyrektor. Dzieci dowiedziały się na czym polega praca naszej Pani dyrektor – jest nauczycielem i pełniąc funkcję dyrektora kieruje naszym przedszkolem i sprawuje opiekę nad dziećmi, które się tu uczą. Starszaki zobaczyły pokój Pani dyrektor, zwróciły uwagę na duże ilości dokumentów, które wiążą się z tą pracą, poznały też ten najważniejszy – Statut Przedszkola. Przedszkolakom bardzo podobało się odkrywanie i nazywanie wszystkich urządzeń i sprzętów, które są niezbędne w wykonywaniu codziennych obowiązków. Miały możliwość skorzystania z komputera, Internetu czy drukarki. Wspólnie z Panią dyrektor pisały na komputerze, a potem poszukiwały wydrukowanego tekstu w innych gabinetach. Wiele radości sprawiło dzieciom stemplowanie pieczątkami, których Pani dyrektor używa w pracy każdego dnia. Na zakończenie wizyty chętne dzieci zadawały pytania na temat pracy, wykonywanych obowiązków, a Pani dyrektor wszystko przedszkolakom wyjaśniała.
Serdecznie dziękujemy Pani dyrektor za ciekawe spotkanie z dziećmi na temat zawodów i miejsc pracy.Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: SPOTKANIE_Z_PANIa_DYREKTOR.pdf
********************************************************************
Projekt edukacyjny ,,MÓJ WYMARZONY ZAWÓD"
Na przełomie lutego i marca realizowaliśmy w naszej grupie tematykę związaną z poznawaniem zawodów. Pierwsza część realizowana była w formie zdalnej – dzieci pięknie wykonywały przesłane zadania dzięki pomocy rodziców. Bardzo interesujące wynalazki w formie konstrukcji z klocków, zaprezentowanie wymarzonych zawodów poprzez twórcze prace plastyczne – jedno i wielobarwne oraz apetyczne dania wykonywane samodzielnie według instrukcji rodziców – wszystkie wytwory pracy dzieci mogliśmy zobaczyć, dzięki zdjęciom przysłanym przez rodziców. Po powrocie podsumowaliśmy pracę wykonaną w domu, obejrzeliśmy wspólnie prezentację zdjęciową. Z wypowiedzi dzieci (siatka pytań) powstał Quiz o zawodach, który razem rozwiązaliśmy. Tematykę zawodów kontynuowaliśmy również w przedszkolu. Robiliśmy różnorodne zadania np. pieczywo i inne wyroby piekarniczo – cukiernicze z masy solnej – podczas zabawy w piekarza; produkty te posłużyły nam do matematycznej zabawy w sklep – piekarnię. Poznaliśmy również zawód związany z finansami: księgowy oraz robiliśmy ćwiczenia z liczenia; poznaliśmy pieniądze. Talenty i sprawności manualne rozwijaliśmy podczas zabaw plastycznych, np. „Murarz”. Ważnym punktem tego tygodnia była wycieczka do pokoju naszej Pani dyrektor, która zapoznała dzieci ze swoją pracą.
Serdecznie dziękujemy Rodzicom za współpracę i przesłanie zdjęć podczas pracy zdalnej.Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: 2021grV-Moj_wymarzony_zawod.pdf
********************************************************************
Bal karnawałowy
Dnia 10 lutego (środa) w naszym przedszkolu odbył się bal karnawałowy. Wszystkie przedszkolaki małe i duże przebrały się za ulubione postacie z bajek. Bal odbył się w cudownej atmosferze, wypełnionej uśmiechami i wypiekami na twarzy. Dzieci bawiły się wesoło przy pięknej muzyce. Zabawę poprowadził Teatr Złoty Dukat. Tańcom nie było końca. Bawiliśmy się jeszcze wesoło w naszej sali.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: 2021grV-Karnawal.pdf
********************************************************************
Projekt edukacyjny „Samodzielny Przedszkolak”
Część VI - Napy i zatrzaskiW lutym realizacja działań projektowych dotyczyła zapięć typu napy, zatrzaski i rzepy. Dzieci zwróciły uwagę, że wiele ubrań, kapci, butów ma takie zapięcia. Ćwiczyliśmy zapinanie i odpinanie w Sali przedszkolnej oraz podczas wyjść do ogrodu – gdyż okazało się, że dzieci mają zatrzaski i napy w zimowych kurtkach, spodniach, czy butach zimowcach. Gdy za oknem śnieżek pada, każdy starszak ciepłe ubrania zakłada. Przygotowywanie się do wyjścia na śnieżne zabawy to doskonała okazja do doskonalenia sprawnego zakładania ubrań i butów zimowych. Pan Guzik przygotował dla dzieci kolejną niespodziankę – lalki edukacyjne, postaci dziewczynek i chłopców. Była to świetna okazja do utrwalenia nazw części garderoby oraz typów zapięć. Dzieci doskonaliły umiejętność zakładania/ zdejmowania ubrań, zapinania/ odpinania. Zachęcamy do ćwiczeń doskonalących w domu. W ramach projektu „Samodzielny Przedszkolak” dzieci poznały również piosenkę o ubieraniu w języku angielskim „Put on your shoes” (Clothing Song) oraz nazwy wybranych części garderoby. Następne spotkanie z Panem Guzikiem już w marcu!
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: 2021grV-ProjektSamodzielnyVI.pdf
********************************************************************Kreatywny przedszkolak - Karnawał oraz Kraina bajek
Ilustracja do bajki ,,Czerwony kapturek” – malowanie farbami, odrysowywanie kształtów, ćwiczenie umiejętności wycinania oraz rozwijanie dziecięcej kreatywności. W ramach zajęć z j. angielskiego dzieci poznały bajkę "Stick Man". Przygody sympatycznego bohatera były okazją do wykonania Stick Man'a z rolki po papierze toaletowym. Cele: - osłuchanie bajki w j. angielskim, wykorzystanie materiałów odpadowych do zabawy plastycznej, utrwalenie nazw części twarzy i ciała w j. angielskim. The Ugly Duckling" to znana wszystkim dzieciom i lubiana bajka o brzydkim kaczątku. Osłuchiwaliśmy książkę w j.angielskim i poznaliśmy proste słowa i struktury wyrazowe. Dzieci wykonały rysunek do treści książki (kredką) Celem zajęcia było : osłuchanie książki w j. angielskim, inscenizacja do treści bajki z użyciem rekwizytów (przeliczanie, utrwalanie nazw kolorów w j.angielskim), rozwijanie kreatywności, rozwijanie sprawności manualnej.Przygotowujemy się również do zabawy karnawałowej, dzieci wykonywały maski karnawałowe. Malowały farbami , a następnie ozdabiały za pomocą cekinów i piórek. Przedszkolaki wykonały również kapelusze karnawałowe wróżki i czarodzieja. Celem zajęć było rozwijanie sprawności manualnej i kreatywności, doskonalenie umiejętności pracy w oparciu o instrukcję, doskonalenie posługiwania się nożyczkami, kultywowanie tradycji karnawałowych.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: 2021grV-Kreatywny.pdf
********************************************************************Kreatywny Przedszkolak – Dzień Babci i Dziadka
Portret Babci i Dziadka – rysowanie portretu zgodnie z instrukcją nauczyciela; zwrócenie uwagi na prawidłowe rozplanowanie rysunku na kartce oraz staranne kolorowanie. Utrwalenie nazw części twarzy w języku polskim
i angielskim. Rozwijanie motoryki małej.
Zima – praca plastyczno-techniczna o tematyce zimowej - twórcze przedstawienie zimy widzianej oczami dziecka. Łączenie różnorodnych materiałów plastycznych i technik (rysowanie, wycinanie, stemplowanie). Rozwijanie kreatywności, sprawności manualnych i doskonalenie posługiwania się nożyczkami.Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: Kreatywny_przedszkolak_Dzien_Babci_Dziadka.pdf
********************************************************************Zimowy czas
Zima zainspirowała naszą grupę do różnego rodzaju aktywności podczas zajęć edukacyjnych. Starszaki wykonywały pracę plastyczną pt. ,,Zimowy krajobraz” – gdzie połączył różne techniki oraz materiały ( wylepiały kontury bibułą, watą, malowały farbą za pomocą patyczków). Konturowaliśmy swoją przygodę z kodowaniem na dywanie - dokładanie na macie z kubkami symetryczną część wzoru. Stworzyliśmy dzięki temu głowę bałwana oraz śnieżynkę. W czasie wolnym chętne dzieci z patyczków układały śnieżynki. Podczas zajęć utrwaliliśmy jak i gdzie bezpiecznie bawić się zimą - ustalenie zasad i miejsca bezpiecznej zabawy na śniegu i lodzie, wdrażanie dzieci do przestrzegania zasad bezpieczeństwa i rozsądku podczas zabaw zimowych oraz zrozumienie przez dzieci konieczności wybierania bezpiecznych miejsc do zabawy.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: 2021grV-ZimagrV.pdf
********************************************************************Kreatywny Przedszkolak – prace plastyczne „Ptaki zimą”
Ptasia stołówka – nazywanie ptaków pozostających zimą w Polsce; zwrócenie uwagi na konieczność dokarmiania ptaków zimą. Kolorowanie według podanego wzoru. Łączenie technik; wykorzystanie różnorodnych materiałów – kolaż (gazeta, styropian, ziarna). Rozwijanie sprawności manualnych;
zwrócenie uwagi na estetykę wykonania pracy.
Zimowe zabawy – praca plastyczna zespołowa. Tworzenie zimowego obrazu z wykorzystaniem różnorodnych materiałów – kredka, ścinki papierowe, styropian, ziarna (kolaż). Nabywanie umiejętności pracy w małych zespołach, rozwijanie wyobraźni, rozwijanie motoryki małej.
Ptaki zimą – układanie obrazka z kawałków styropianu. Zwrócenie uwagi na budowę ptaka. Rozwijanie wyobraźni i twórczej postawy; rozwijanie koncentracji uwagi. Nabywanie umiejętności wykorzystania różnorodnych materiałów do pracy i zabawy.Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: 2020grV-Kreatywny_przedszkolak_ptaki_1.pdf
********************************************************************
AKCJA „POMAGAMY SKRZYDLATYM PRZYJACIOŁOM PRZETRWAĆ ZIMĘ”
Starszaki wiedzą, że zima to trudny czas dla ptaków i starają się dbać, by nasi skrzydlaci przyjaciele nie byli głodni. Uczestnicząc w akcji „Pomagamy skrzydlatym przyjaciołom przetrwać zimę ", dzieci wsypują ptasie przysmaki do karmników umieszczonych w ogrodzie przedszkolnym, dbając o to by ptasia stołówka nie była pusta. Podejmowane działania uczą naszych przedszkolaków wrażliwości na potrzeby zwierząt.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: 2020grV-Ptaki_zima.pdf
********************************************************************
Projekt edukacyjny „Samodzielny Przedszkolak”
Część V - Czapka, szalik, rękawiczkiW styczniowej edycji naszego projektu skupiliśmy się na nauce i doskonaleniu umiejętności sprawnego zakładania czapki, szalika, rękawic z jednym/ pięcioma palcami. Przedszkolaki ćwiczyły ubierając się przed wyjściem do ogrodu przedszkolnego. Również i tym razem Pan Guzik przygotował dla dzieci niespodziankę. Zaproszony gość – Pani Dorota pracująca w naszym przedszkolu uczestniczyła w spotkaniu „Jak powstają czapki, szaliki, rękawiczki?” Z kłębka do ubranka. Prezentacja sposobu wykonania ubrania (dzianiny) na szydełku, drutach z wykorzystaniem włóczki. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się, że ubrania można nie tylko uszyć, ale również wykonać z włóczki z użyciem drutów, czy szydełka. Pani Dorota zaprezentowała dzieciom różne rodzaje drutów, włóczki oraz ubrania jakie własnoręcznie wykonała. Przedszkolaki miały możliwość zobaczyć jak powstają ubrania wykonywane na drutach oraz na szydełku – w wykonaniu pani Małgosi. Pan Guzik był bardzo zadowolony, gdyż otrzymał w prezencie cieplutki wełniany sweterek, czapkę i torebkę, do której dzieci zapakowały wszystkie jego ubranka. Starszaki zwróciły uwagę, że z włóczki można zrobić dłuuugie sznurki, które posłużyły nam do wesołych zabaw ruchowych – zabawki można zrobić własnoręcznie. Chętne dzieci mogły również spróbować szydełkowania. Następne spotkanie z Panem Guzikiem już w lutym!
Dziękujemy Pani Dorocie za pomoc i zaangażowanie w realizacji projektu edukacyjnego ,,Samodzielny Przedszkolak”Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: 2020grV-ProjektSamodzielnycz5.pdf
********************************************************************
Projekt „Dzieciaki Mleczaki cz. I
W grudniu realizowaliśmy w grupie V ogólnopolski Projekt Edukacyjno- Informacyjny „Dzieciaki Mleczaki cz. I. Poprzez różnorodne działania dzieci zwróciły uwagę, że mleko i produkty mleczne są niezbędne dla prawidłowego rozwoju. Cele projektu jest wzrost świadomości na temat roli mleka i produktów mlecznych w diecie dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym; edukacja na temat walorów mleka i jego przetworów oraz kształcenia prawidłowych nawyków żywieniowych poprzez zabawę; zachęcanie do spożywania mleka i produktów mlecznych.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: Dzieciaki_mleczaki.pdf
********************************************************************
Razem na święta - „Dzieci – Dzieciom”
W oczekiwaniu na Święta Bożego Narodzenia, w naszym przedszkolu wszystkie dzieci przygotowywały drobne świąteczne niespodzianki dla najbliższych, dla sąsiadów i przyjaciół. Pamiętaliśmy również o miłych świątecznych akcentach we wspólnocie dziecięcej. „Dzieci – dzieciom” zaprezentowały świąteczne występy (w sparowanych grupach) oraz przygotowały kartki z życzeniami i ozdoby świąteczne, które otrzymały wszystkie grupy. Przedszkolaki z życzeniami świąteczno – noworocznymi od wszystkich dzieci odwiedziły Panią dyrektor i innych pracowników przedszkola. Wszystkim było bardzo miło – to magia świąt…
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: dzieci_dzieciom.pdf
********************************************************************
Konkurs ,,Ozdoba Świąteczna"
Szanowni Rodzice,
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z prezentacją prac wykonanych przez uczestników konkursu „Ozdoba świąteczna” organizowanego przez nasze przedszkole.
Serdecznie dziękujemy dzieciom wraz z Rodzicami za udział w konkursie.Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: KONKURS_OZDOBA_SWIATECZNA.pdf
********************************************************************
Udział w akcji ,, Razem na święta”
Nasze przedszkole przystąpiło do akcji organizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej ,,Razem na święta”. Celem akcji jest zachęcenie do niesienia pomocy innym, jak również budowanie wspólnot i więzi międzypokoleniowych. Nasze przedszkolaki w ramach akcji wykonały świąteczne kartki – choineczki- do przekazania sąsiadom. Postanowiliśmy również w ramach współpracy z pobliską szkołą podstawową, podarować choinkę Pana Guzika wraz z życzeniami.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: A2020grV-AkcjaNaSwieta.pdf********************************************************************
Projekt edukacyjny „Samodzielny Przedszkolak”
Część IV – Wprowadzenie do wiązania butów – supełkiW grudniu nasze działania projektowe koncentrowały się na wprowadzeniu przedszkolaków w świat wiązania – sznurowanie butów. Na samym początku starszaki obejrzały film, który krok po kroku pokazuje w jaki sposób należy wiązać buty. Zainspirowani filmem postanowiliśmy spróbować na samym początku nauczyć się wiązać supełki na wstążkach. Nasze przedszkolaki poradziły sobie z tym zadaniem bez problemu. Próbowaliśmy wiązać również supełki na prezentach. Chętne dzieci na szablonach buta, próbowało swoich sił w wiązaniu sznurówki.
W ramach projektu obchodzony był dnia 09.12.2020r. Dzień Guzika.Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: 2020grV-ProjektSamodzielnyButy.pdf
********************************************************************
SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM
Dnia 14 grudnia w naszym przedszkolu pojawił się szczególny i bardzo wyczekiwany przez wszystkie dzieci gość. Już od samego rana panowała niezwykła świąteczna atmosfera, przedszkolaki ubrane w odświętne stroje z niecierpliwością czekały na Mikołaja, który pojawił się z workiem pełnym prezentów. Spotkanie z Mikołajem umilały dzieciom zimowo – świąteczne piosenki w wykonaniu Śnieżynki. Śnieżynka opowiedziała dzieciom historię Świętego Mikołaja, który pomagał ubogim. Podczas spotkania nie mogło zabraknąć rozmów i żarcików z Mikołajem oraz zaśpiewania piosenek przygotowanych specjalnie na tą okazję. Spotkanie z Mikołajem zakończyło się wręczeniem prezentów, które sprawiły dzieciom dużo radości. Zdjęcia zrobione z Mikołajem, będą wspaniałą pamiątką tego spotkania. Dzień ten na długo pozostanie w pamięci wszystkich przedszkolaków. Mikołaju dziękujemy i zapraszamy do nas za rok!Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: 2020grV-SpotkaniezMikolajem.pdf
********************************************************************
Pan Guzik przygotowuje się do Świąt Bożego Narodzenia
- zajęcie warsztatowe we współpracy z RodzicamiŚroda 9 grudnia była wyjątkowym dniem w grupie V. W ramach Obchodów Dnia Guzika przypadającego na 12 grudnia przedszkolaki uczestniczyły w licznych działaniach rozwijających twórczą aktywność poprzez ekspresję słowną, matematyczną, plastyczną i ruchową z wykorzystaniem guzików. Głównym bohaterem dnia był Pan Guzik (pacynka towarzysząca projektowi „Samodzielny Przedszkolak”), którą przedszkolaki wprowadziły w nastrój magii Świąt Bożego Narodzenia i zapoznały ze świątecznymi tradycjami w oparciu o prezentację multimedialną. Ważnym punktem były wspaniałe wypowiedzi wszystkich dzieci na temat świąt obchodzonych w swoich domach – pięknie przygotowane zadanie we współpracy z Rodzicami. Guziczki i guziki posłużyły nam do świątecznych zabaw z matematyki – układanie, segregowanie, klasyfikowanie, przeliczanie, dodawanie i odejmowanie - to nie lada wyzwanie. Święta to przygotowywanie i obdarowywanie prezentami. Przedszkolaki sprawnie nawlekały kolorowe guziki tworząc wspaniałe naszyjniki (Świąteczny prezent dla Pana Guzika; doskonalenie sprawności manualnej). Przygotowanie do świąt to również dekorowanie choinki. Dzieci sprawiły Panu Guzikowi ogromną niespodziankę. Wykonały w domu wspólnie z Rodzicami przepiękne guzikowe dekoracje, którymi ozdobiły przygotowane wcześniej ekologiczne drzewko (zrobione z kartonu). Okazało się, że z guzików można tworzyć świąteczne obrazki oraz wzorki, szlaczki i zygzaczki. Mogą też służyć do wielu zabaw – np. ruchowej „Guzik do pary”, do gry w guzikową piłkę nożną, czy guzikowe pchełki. Pan Guzik też przygotował coś dla dzieci – Świąteczne zdjęcie z Panem Guzikiem i guzikowy medal. Wiele atrakcji, różnorodność pomysłów, zadań i zabaw. Przedszkolaki poznały tego dnia historię pierwszych guzików, ich przeznaczenie, ale również zwróciły uwagę, że zwykłe guziki mogą posłużyć do niezwykłych i ciekawych zabaw.
Serdecznie dziękujemy Rodzicom dzieci z grupy V za zaangażowanie w zajęcie warsztatowe i wspaniałe przygotowanie dzieci od Świątecznych Obchodów Dnia Guzika.Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: 2020grV-DzienGuzika.pdf
********************************************************************
Świąteczne kodowanie
Nasze starszaki kontynuują dalszą przygodę z kodowaniem. Poruszyliśmy podczas zajęć pojęcie ,,symetria”. Dzieci za pomocą figur geometrycznych starały się odwzorować taki sam układ figur po drugiej stronie linii. Kolejne zadanie polegało na dokładanie na macie z kubkami symetryczną część wzoru. Okazało się że z kodów powstał prezent oraz choinka. Na zakończenie zajęć przedszkolaki dorysowały symetryczną część bombki oraz choinki. Prace wykonane przez dzieci wyglądają pięknie.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć:2020grV-KodowanieSwieta.pdf
********************************************************************
Mikołaj i prezenty na zajęciach z j. angielskiego
W oczekiwaniu na przyjście Mikołaja, przedszkolaki z grupy V nauczyły się na zajęciach z j. angielskiego piosenki S-A-N-T-A oraz wykonały portrety Mikołaja. Podczas zabaw mikołajkowych utrwaliliśmy sobie nazwy zabawek, kolory oraz przeliczanie. Dużo radości sprawiło dzieciom karmienie głodnego Mikołaja.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: 2020grV-Mikolajki_j._angielski.pdf
********************************************************************
Mikołajki
Od wczesnego ranka wszystkim dzieciom towarzyszył nastrój oczekiwania na to, co przyniesie Dzień Mikołajkowy – w naszym przedszkolu świętowany 7 grudnia. Jak się później okazało był to dzień pełen atrakcji i niespodzianek. Starszaki uczestniczyły w różnego rodzaju aktywnościach związanych z mikołajkami – podawanie prezentów w rytm muzyki, zaprzęgi Świętego Mikołaja, radosne tańce, szukanie prezentów w takich samych kolorach. Pani Sylwia przygotowała dla naszych przedszkolaków prezentacje dotyczące historii Świętego Mikołaja oraz jak obchodzone są Mikołajki oraz Święta w poszczególnych regionach Polski. Dzieci samodzielnie wykonały pracę plastyczną ,,Portret Świętego Mikołaja”. Zwieńczeniem wykonanych działań było wyczekiwane od samego rana spotkanie z Mikołajem, który obdarował dzieci prezentami.Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: 2020gr.V-Mikolajki.pdf
********************************************************************
Kreatywny Przedszkolak – prace plastyczne „Zima”
Zimowe Puzzle – wycinanie, układanie i kolorowanie puzzli. Doskonalenie umiejętności wycinania, spostrzegawczości wzrokowej oraz motoryki małej.
Super Oko. Zimowa Opowieść – rozpoznanie konturów, tworzenie twórczego opowiadania w oparciu o przedstawione kontury, kolorowanie. Rozwijanie wyobraźni, zdolności koncentracji, funkcji wzrokowych
oraz sprawności manualnych.
Śnieżynki – układanie, łączenie, malowanie i dekorowanie śnieżynek z patyczków. Rozwijanie wyobraźni, twórczego wykorzystania różnorodnych materiałów, zwrócenie uwagi na estetykę wykonania pracy, łączenie różnorodnych materiałów (patyczki, farby, cekiny). Praca plastyczno – techniczna przestrzenna.
Zimowe obrazy – odbijanie, wycinanie i tworzenie zimowego obrazu. Łączenie technik; wykorzystanie różnorodnych materiałów – kolaż (folia bąbelkowa, wata, tiul, papier). Praca zespołowa - nabywanie umiejętności pracy w małych zespołach.Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: 2020grV-Kreatywny_przedszkolak_Zima.pdf
********************************************************************
Akcja ,,Serce za odwagę”
Jak co roku nasze przedszkole przyłączyło się do akcji ,,Serce za odwagę” które organizatorem jest Fundacja Pamięci Narodów, Stowarzyszenie Głos Bohatera, Stowarzyszenie „Pro-Patria – lokalni patrioci” oraz Miejskie Przedszkole nr 2 w Płocku. Starszaki przygotowały świąteczne kartki dla kombatantów II wojny światowej.Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: 2020grV-SercezaOdwage.pdf
********************************************************************
Dzień Wolontariusza
W piątek 4 grudnia obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Wolontariusza. Poprzez różnorodne aktywności i zabawy integracyjne dzieci uczestniczyły w działaniach opartych na wzajemnym pomaganiu. Ważnym punktem dnia była rozmowa i wypowiedzi dzieci na temat pomagania innym i znaczenia wolontariatu na podstawie wysłuchanego opowiadania Barbary Mazur ,,Postanowienie Krzysia”. Nasze starszaki zobrazowały wizerunek wolontariusza rysując jego portret na tablicy multimedialnej. Chętnie obejrzały prezentację multimedialną z zeszłorocznych obchodów Dnia Wolontariusza, w których uczestniczyliśmy w większym gronie przedszkolaków i wspólnie bawiliśmy się z zaproszonymi wolontariuszami z sąsiedniej szkoły nr 214. Tegoroczne święto spędziliśmy przy wesołej muzyce i wspólnych zabawach. Na zakończenie zrobiliśmy małe doświadczenie – wkładając magnetyczną gwiazdkę do wody mogliśmy zaobserwować rozchodzenie się fal na jej powierzchni. Podobnie człowiek, który okaże pomoc i zrozumienie innym, sprawia, że fala dobroci rozchodzi się wśród ludzi i zmienia ich nastawienie do świata.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: 2020grV-DzienWolontariusza.pdf
*********************************************************************
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
Misie, miśki i misiaczki – bliskie każdemu dziecku, obchodziły swoje święto 25 listopada. W ramach obchodów Dnia Pluszowego Misia, nasze starszaki brały udział w licznych zabawach, ćwiczeniach i zadaniach. W tym roku wyjątkowo – zamiast przynosić pluszowe misie, dzieci wykonały z papieru według własnych upodobań. Misiowe zabawy odbywały się w oparciu o różnorodne aktywności na tablicy multimedialnej, zabawy muzyczne, plastyczne, kodowanie oraz w czasie zajęć komputerowych i zajęć j. angielskiego.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: 2020grV-DzienPluszowegoMisia.pdf
*********************************************************************
Kodowanie – matematyczne zabawy
Nasze przedszkolaki kontynuują przygodę z kodowaniem. Dzieciom bardzo spodobały się ćwiczenia:
z zakładaniem na odpowiedni palec kolorowych gumek – ćwiczyliśmy dzięki temu koordynację wzrokowo-ruchową, motorykę małą, sekwencyjność, percepcję wzrokową, umiejętność rozpoznawania kolorów oraz koncentrację uwagi, układanie wieży z kubków zadanie polega na ustawieniu przestrzennej wieży z kubków na podstawie rysunku – odwzorowanie oraz ułożeniu na macie kubków według wzorów.Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: 2020grV-Kodowanie.pdf
*********************************************************************
Dzień życzliwości
Dnia 21 listopada przypada Światowy Dzień Życzliwości, nasze przedszkolaki w piątek (20 listopada) również obchodziły ten wyjątkowy dzień. Podczas zajęć dzieci miały możliwość porozmawiać ,,Jak czują się kiedy ktoś je przytula, mówi dobre słowo, pomaga , pociesza?” , wysłuchały opowiadania ,,Czarodziejskie słowa” W. Osiejew, przekazały sobie iskierkę w postaci pięknego uśmiechu. Odtańczyły taniec życzliwości oraz stworzyły wspólnie łańcuch życzliwości. Na zakończenie zajęć dzieci kolorowały kolorowanki o pomaganiu oraz wręczone zostały ,,ordery życzliwości” , które miały przypominać o święcie. Celem podjętych działań była integracja środowiska rówieśniczego dzieci, przejawianie oznak – życzliwości , dobroci i koleżeństwa wobec innych, kulturalne odnoszenie się dzieci do siebie oraz rozwijanie postaw społeczno – moralnych: życzliwości, gotowości pomocy, empatii oraz dostrzegania problemów innych ludzi.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: 2020grV-Zyczliwosc.pdf
*********************************************************************
KREATYWNY PRZEDSZKOLAK – zabawy i prace plastyczne
Książeczki o warzywach i owocach – zachęcanie do zdrowego odżywiania; nazywanie warzyw
i owoców; rozwijanie motoryki małej. Wykonanie książeczek – słowników do grupowego kącika książki.
Zdrowy przedszkolak wie jak o zęby dbać - doskonalenie umiejętności wycinania nożyczkami ,rozwijanie dziecięcej kreatywności oraz utrwalenie wiadomości na temat dbania o zęby.
Obrazki z makaronu – twórcza zabawa z wykorzystaniem makaronu. Rozwijanie wyobraźni; podejmowanie działań z wykorzystaniem nietypowych materiałów.
Jesienne obrazy – „podnieś z ziemi i zrób” - zabawa plastyczna z wykorzystaniem materiału przyrodniczego (liście); technika frottage.Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: kreatywny_przedszkolak_11_2020.pdf
*********************************************************************
KONKURS PLASTYCZNY - BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK
Dnia 18.11.2020 r. w Przedszkolu Mali Odkrywcy odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego Bezpieczny Przedszkolak. Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem wśród dzieci ze wszystkich grup wiekowych, które wspólnie z rodzicami przygotowały bardzo ciekawe prace. Celem konkursu było utrwalanie wiedzy na temat bezpieczeństwa oraz przedstawienie swojej wiedzy za pośrednictwem różnorodnych form plastycznych. Wszystkie prace były bardzo pomysłowe, wykonane zostały estetycznie z wykorzystaniem różnorodnych materiałów, dlatego jury jednogłośnie nagrodziło wszystkich uczestników konkursu. Przedszkolaki biorące udział w konkursie otrzymały dyplomy i upominki, a na zakończenie wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcia.
Serdecznie dziękujemy dzieciom i rodzicom za udział w konkursie.Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: Bezpieczny_przedszkolak.pdf
*********************************************************************
OBCHODZIMY ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
Przygotowując się do Święta Niepodległości wiele uwagi poświęciliśmy w grupie V na treści patriotyczne. Przedszkolaki poznały legendę o powstaniu państwa polskiego - „Legendę o Lechu, Czechu i Rusie” oraz oglądały Teatrzyk Kamishibai, który przybliżył naszym dzieciom legendę ,,Wars i Sawa” . Poprzez różnorodne działania aktywnie utrwalały znajomość symboli narodowych - prace plastyczne (godło) , plastyczno – techniczne (kotyliony), również działania plastyczne w zakresie kodowania (serce w barwach narodowych, mapa Polski, flaga Polski). Starszaki zdobywały i utrwalały wiadomości o naszym kraju poprzez zabawy z literkami i globalne odczytywanie wyrazów związanych z tematem, pracę z mapą, ilustracjami i tablicą multimedialną. Dzieci obejrzały zaprezentowane polskie stroje ludowe, które były również tematem wiodącym podczas zajęć komputerowych. W wolnym czasie chętne osoby grały w grę planszową „Podróż po Polsce” oraz rysowały symbole narodowe. Dopełnieniem podejmowanych działań było odśpiewanie 10 listopada o 11.11 Hymnu Narodowego w ramach akcji organizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej „Szkoła do hymnu”. W rozwijaniu postaw patriotycznych pomogłam nam również Pani Sylwia Czernij, która przygotowała dla naszych przedszkolaków prezentację dotyczącą strojów oraz tańców ludowych. Dzięki pani Sylwii nasze starszaki mogły w praktyce przećwiczyć podstawowe kroki i figurami w tańcach ludowych np.: hołubiec, cwał do boku, podskoczki.
Dziękujemy Pani Sylwii za wprowadzenie naszych przedszkolaków w świat tańca ludowego .Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: 2020grV-ObchodyDniaNiepodleglosci.pdf
*********************************************************************
Kreatywny przedszkolak- prace plastyczne
"Pani Jesień" - praca plastyczna z wykorzystaniem materiału przyrodniczego.
,,Tęczowa piątka” – doskonalenie umiejętności wydzierania oraz wyklejania konturów.
,,Home sweet home” - praca plastyczno-techniczna na zajęciach j. angielskiego.
Nazywanie członków rodziny, nazywanie części domu.
,,Nasi ulubieńcy” - pieski techniką origami; wykonanie pracy zgodnie z instrukcją; łączenie technik (wycinanie, składanie, kolorowanie, ozdabianie elementami tkanin).Zapraszamy do obejrzenia zdjęć : 2020grV-praceplastyczne6.pdf
*********************************************************************
Projekt edukacyjny „Samodzielny Przedszkolak”
Część III – Kurtki, bluzy i bluzeczkiW listopadzie nasze działania projektowe koncentrowały się na doskonaleniu umiejętności sprawnego zakładania bluz, swetrów i kurtek. Pan Guzik zwrócił dzieciom uwagę na konieczność dbałości o swoje ubrania – odwieszanie na wieszak, przygotowanie ubrania do założenia (wywrócenie rękawów na prawą stronę), składanie ubrania w kostkę i odkładanie na wyznaczone miejsce. Podkreślił również potrzebę dostosowania ubrania do pory roku i pogody. Starszaki doskonaliły sprawne ubieranie się/ rozbieranie przed wyjściem/ po powrocie z ogrodu przedszkolnego. Pan Guzik i tym razem przygotował dla dzieci małą niespodziankę – Spotkanie z Gościem „Jak powstają ubrania?” Od tkaninek do ubranek. Przedszkolaki obejrzały maszynę do szycia oraz poznały kolejne etapy szycia (wykrój, szycie, gotowy wyrób, prezentacja). Poznały zawód – krawcowa. Naszym Gościem była Pani Ewa, pracująca w naszym przedszkolu, która krawcową jest z zamiłowania. Pan Guzik był bardzo zadowolony, ponieważ Pani Ewa z pomocą dzieci uszyła mu czapkę, szalik oraz niezbędną w dzisiejszych czasach maseczkę. Pani krawcowa zwróciła dzieciom uwagę, że można szyć rzeczy użytkowe i praktyczne (np. modna torba na zakupy uszyta z niepotrzebnych spodni dżinsowych), ale również dekoracyjne – w naszej sali zrobiło się wiosennie i kolorowo, dzięki wyczarowanym ręką Pani Ewy kolorowym tulipanom. Podczas spotkania starszaki poznały różnorodne tkaniny i materiały, z których powstają ubrania. Oceniały również, co można uszyć z zaprezentowanych materiałów.
Dziękujemy Pani Ewie za pomoc i zaangażowanie w realizacji projektu edukacyjnego ,,Samodzielny Przedszkolak” .
Zachęcamy do ćwiczeń doskonalących w domu – dzieci trenując uczą się samodzielności w ubieraniu i przygo
towują się do przekroczenia progu szkolnego. Następne spotkanie z Panem Guzikiem już w grudniu!Zapraszamy do obejrzenia zdjęć : 2020grV-ProjektSamodzielnycz3.pdf
*********************************************************************
,,Jesienne mandale" – kreatywne zabawy
,,Jesienne mandale” to kreatywna zabawa z wykorzystaniem materiału przyrodniczego. Nasze przedszkolaki do stworzenia prac wykorzystały dary jesieni – kasztany, żołędzie, patyki, liście, itd. Podstawowy wzór mandali to koło z zaznaczonym centralnym punktem. Zadaniem dzieci było stworzenie kompozycji inspirowanych wyobraźnią, których motywem przewodnim było piękno jesiennej przyrody. Celem zabawy było pobudzanie i rozwijanie wyobraźni, twórczego myślenia, koncentracji uwagi i kształtowanie zdolności manualnych u dzieci.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: 2020grV-JESIENNE_MANDALE.pdf
*********************************************************************
MAGICZNY MIÓD – teatrzyk kukiełkowy
W środę 4 listopada przedszkolaki uczestniczyły w przedstawieniu teatralnym „Magiczny miód”. Miś Kleofas poszukuje magicznego miodu dla swojej chorej mamy. Podczas wyprawy poznaje różnych mieszkańców lasu – leśne zwierzęta i ich zwyczaje. Spotkanie z Misiem Kleofasem to okazja na zwrócenie uwagi – skąd pozyskujemy miód oraz nieocenione właściwości zdrowotne miodu. Dzieci przypomniały sobie również zasady zachowania w lesie – konieczność dbania o czystość oraz zabieranie odpadów ze sobą do domu.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: Magiczny_miod.pdf
*********************************************************************
Kreatywny przedszkolak- prace plastyczne
,,Kreatywne zabawy z wykorzystaniem materiałów odpadowych” - układanie kompozycji według pomysłów dzieci (np. pociąg, dom, kwiat); rozwijanie postawy twórczej, kreatywności; zachęcanie do wykorzystywania różnorodnych materiałów do zabaw.
,,Medal dla mamy i dla taty” - praca plastyczna z wykorzystaniem materiałów odpadowych;
,,Moja rodzina – portret” - malowanie farbami; rozwijanie sprawności manualnych.
,,Symetryczny liść” – poznanie pojęcia symetrii. Dorysowywanie drugiej połowy liścia.Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: 2020grV-Prace_plastyczne5.pdf
*********************************************************************
Udział w akcji ,,Szkoła pamięta”
30 października dzieci z gr. V i VI włączyły się po raz drugi do akcji ,,Szkoła pamięta” organizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. W trakcie zajęć edukacyjnych, przedszkolaki obejrzały prezentację multimedialną dzięki której miały możliwość wypowiedzenia się ,,Kto to jest bohater?” , przypomniały sobie symbole narodowe, jak wygląda herb Warszawy. Zobaczyły jak w ubiegłym roku wyglądała realizacja akcji (dzieci odwiedziły miejsce pamięci oraz zapaliły znicze przy tablicy budynku, w którym niegdyś mieścił się powstańczy szpital polowy). Dowiedziały się kim jest Janusz Korczak i Maryna Falska. Przedszkolaki doskonale poradziły sobie z wymieniem Praw Dziecka.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: 2020grViVI-SzkolaPamietay.pdf
*********************************************************************
Kreatywny przedszkolak- prace plastyczne
Plakat "My i nasze Przedszkole"- Przedszkolaki - Uczniom w ramach współpracy ze Szkołą Nr 214: wycinanie postaci i ubrań; nazywanie części garderoby, kolorowanie; doskonalenie umiejętności wycinania.
,,Deszczowe chmury”- doskonalenie umiejętności pracy wg. instrukcji nauczyciela.
,,Tęczowe parasole” – doskonalenie umiejętności wycinania, malowanie kropli deszczu za pomocą palców.Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: 2020grV-Pracaplastyczna5.pdf
*********************************************************************
Warsztaty dla dzieci – Trzecia Strefa
21 października w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty pt. "Bakteria i wirusy znikają, gdy przedszkolaki czyste rączki mają" organizowane przez Trzecią Strefę. Podczas warsztatów, dzieci miały możliwość utrwalenia wiadomości w zakresie zasad higieny - przypomnieliśmy sobie dlaczego trzeba myć ręce, jak należy dokładnie je myć.Dużą atrakcją okazała się możliwość rysowania oraz kolorowania bakterii i wirusów w ultrafiolecie. Na sam koniec zajęć, każde z dzieci zostało zamknięte w mydlanej bańce – sprawiło nam to dużo radości oraz uśmiechu. Warsztaty miały na celu kształtowanie właściwych postaw prozdrowotnych u dzieci, utrwalenie prawidłowej techniki mycia rąk, zminimalizowanie zagrożeń chorobami przenoszonymi przez brudne ręce.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: 2020grV-Warsztaty.pdf
*********************************************************************
Kreatywny przedszkolak- prace plastyczne
,,Podnieś z ziemi i zrób - Jesienne drzewa” – malowanie okazów naturalnych - szyszek.
,,Mały projektant” - tworzenie projektu wzoru koszulki według pomysłów dzieci (łączenie technik - kredka, elementy tekstylne; rozwijanie kreatywności, doskonalenie motoryki małej).
"Wełniany obrazek" - rozwijanie wyobraźni, sprawności manualnej, koordynacji wzrokowo-ruchowej.Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: 2020grV-Pracaplastyczna4.pdf
*********************************************************************
TEATR "MAGIK" - "ZŁOTE SERDUSZKO"
W dniu 16 października w naszym przedszkolu gościliśmy Teatr Profilaktyczny Edukacja i Animacja "Magik" z Białegostoku. Dzieci z grupy II, III i V uczestniczyły w spektaklu pt. ,,Złote serduszko". Przedszkolaki dowiedziały się, że nie ma nic cenniejszego niż dobre serce otwarte na pomoc potrzebującym. Teatrzyk zakończył się pięknym i pouczającym przesłaniem: „Bawcie się oraz śmiejcie i zawsze złote serca miejcie”.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: 2020grV-Tatrzykx.pdf*********************************************************************
DLACZEGO WARTO POMAGAĆ?
- spotkanie z Panią psycholog Agnieszką Grabek -W środę 14 października przedszkolaki spotkały się z psycholog Panią Agnieszką Grabek i w oparciu o książkę „Dobre uczynki Cecylki Knedelek” Joanny Krzyżanek rozmawiały na temat znaczenia pomagania niezależnie od wieku, poświęcania swojego czasu i wysiłku na rzecz innych. Każdy starszak mógł się przekonać, jak wiele radości daje pomaganie innym. Dzieci dowiedziały się, co znaczą pojęcia: dobre uczynki, wolontariat, wolontariuszka, wolontariusz. Pomysłów dzieci na pomaganie - rówieśnikom, osobom dorosłym, ale i zwierzętom i otaczającemu środowisku - było wiele.
Dziękujemy Pani psycholog Agnieszce Grabek za wsparcie i zaangażowanie w rozwijaniu działań wolontariackich w naszym Przedszkolu.Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: 2020grV-DLACZEGO_WARTO_POMAGAC.pdf
*********************************************************************
Akcja „Warszawskie Święto Drzewa – Milion drzew dla Warszawy”
12 października nasze przedszkole ponownie przyłączyło się do 4 edycji akcji "Warszawskie Święto Drzewa - Milion drzew dla Warszawy". Tego dnia wszystkie przedszkolaki ubrane było na zielono. Podczas zajęć edukacyjnych dzieci utrwaliły budowę drzewa praz jaką rolę pełni w życiu człowieka oraz zwierząt. Przypomnieliśmy sobie co daje nam drzewo – za pomocą zmysłu dotyku oraz węchu oglądaliśmy naturalne okazy związane z drzewem. Stworzyliśmy również grę matematyczną – przedszkolaki zamieniły się w jeżyka, który zbierał z drzewa liście na zimę. Doskonaliliśmy umiejętność przeliczania oraz równowagi . Wykonaliśmy pracę plastyczną ,,Jesienne drzewa” z wykorzystaniem szyszek. Nasze przedszkolaki zasadziły także w ogrodzie przedszkolnym drzewko, które otrzymały w ramach akcji.Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: 2020grV-SwietoDrzewa.pdf
*********************************************************************
POLA NADZIEI 2020/2021
Na początku października (6/10/2020 – 9/10/2020) cała nasza społeczność przedszkolna uczestniczyła w tworzeniu żonkilowych „Pól Nadziei”. We wtorek dzieci ze wszystkich grup posadziły w ogrodzie przedszkolnym cebulki żonkili, będące symbolem ogólnopolskiej akcji. Przez trzy kolejne dni kwestowaliśmy na rzecz hospicjum. W tym roku nasze działania były ograniczone i utrudnione, ale nawet w czasie pandemii staraliśmy się pamiętać o Tych najbardziej potrzebujących – osobach zmagających się z chorobą nowotworową, których wspomagaliśmy w miarę możliwości. Biorąc udział w akcji „Pola Nadziei” wspieraliśmy Ośrodek Hospicjum Domowe przy ul. Tykocińskiej w Warszawie. Tego typu działania, uczą dzieci wrażliwości na potrzeby osób innych, życzliwości, tolerancji, rozwijają empatię, kształtują pozytywną postawę wobec cierpiących i potrzebujących, wzmacniają postawę odpowiedzialności za siebie i drugiego człowieka.
Dziękujemy Wszystkim, którzy wsparli prowadzone przez nas działania i darowali „żonkilowe cegiełki”. Zebraną kwotę w wysokości 422 zł przekażemy na konto hospicjum.
Dziękujemy Państwu Szumskim – rodzicom Jasia z grupy V za pomoc przy organizacji akcji – przywiezienie z hospicjum żonkilowych cebulek, które dzieci posadziły w ogrodzie.
Akcja prowadzona na rzecz: Ośrodka Hospicjum Domowe przy ul. Tykocińskiej 27/35 w Warszawie
Informacje o akcji „Pola Nadziei” na stronie internetowej hospicjum: www.hospicjum-domowe.waw.pl
DZIĘKUJEMY i zapraszamy do obejrzenia zdjęć: POLA_NADZIEI_2020_2021.pdf
*********************************************************************
Projekt edukacyjny „Samodzielny Przedszkolak”
Część II – SuwakNa początku października, kontynuowaliśmy w naszej grupie całoroczny projekt edukacyjny ,,Samodzielny Przedszkolak” . W tym miesiącu postanowiliśmy ćwiczyć umiejętność zasuwania suwaków. Pod czujnym okiem Pana Guzika nasze przedszkolaki ćwiczyły zasuwanie na macie edukacyjnej – suwaki dużei małe oraz na własnych, przyniesionych z domu ubraniach. Pan Guzik miał dla naszych starszaków małą niespodziankę - przyniósł kostkę dzięki której mogliśmy ćwiczyć zasuwanie oraz zapinanie. Zachęcamy do ćwiczeń doskonalących w domu – dzieci trenując uczą się samodzielności w ubieraniu i przygotowują swoje rączki do nauki pisania poprzez ćwiczenie motoryki małej. Następne spotkanie z Panem Guzikiem i nowe zadania już w listopadzie!
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: 2020grV-ProjektEdukacyjnySuwak.pdf
*********************************************************************
Kreatywny przedszkolak- prace plastyczne
,,Wiewióreczka” – elementy kodowania oraz rozwijanie sprawności manualnych.
,,Pan Guzik” - portret Pana Guzika w oparciu o wizerunek pacynki
(technika kredka, rozwijanie sprawności manualnych).
"Podnieś z ziemi i zrób - jeżyki" - łączenie technik: plastelina, materiał naturalny (patyczki);
rozwijanie sprawności manualnych.Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: 2020grV-Plastykacz3.pdf
*********************************************************************
ŚWIATOWY DZIEŃ UŚMIECHU
2 października w naszym przedszkolu obchodziliśmy Światowy Dzień Uśmiechu w ramach przedszkolnego wolontariatu (to radosne święto obchodzone jest w pierwszy piątek października). Podczas zajęć dzieci rozpoznawały emocje, starały się odpowiedzieć na pytanie ,,Kiedy się śmiejemy?”. Wysłuchały bajki Magdaleny Nowak pt. ,,Uśmiechnięta bajka” – dowiedzieliśmy się co oznacza przysłowie ,,Śmiech to zdrowie”. Z fasoli i pestek dyni układaliśmy w parach uśmiechnięte buzie. Nie zabrakło również radosnego tańca z balonami. Podając sobie uśmiechnięty balon, próbowaliśmy śmiać się na różne sposoby. Na zakończenie zajęć wykonaliśmy pracę plastyczną pt. ,,Radosny przedszkolak”.Celem zajęć było wprowadzenie dzieci w radosny nastrój , wzmacnianie poczucia pewności siebie, poprawienie nastroju oraz dodanie energii.
W tym dniu przedszkolaki starały się przez cały dzień zachować dobry humor i uśmiech na twarzy.
Życzymy szerokiego uśmiechu na co dzień!Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: 2020grV-DzienUsmiechu.pdf
*********************************************************************
Kreatywny przedszkolak- prace plastyczne
,,Jesienne skarby” - jabłka i gruszki (malowanie farbami, rozwijanie sprawności manualnej - wycinanie nożyczkami; umiejętne posługiwanie się instrukcją).
,, Kwadrat to dziwna figura, bo nie wiadomo gdzie dół a gdzie góra” – co może powstać z kwadratu? ( rozwijanie dziecięcej kreatywności oraz wyobraźni, rozwijanie sprawności manualnej).
,,Radosny Przedszkolak” – praca w ramach Światowego Dnia Uśmiechu
(doskonalenie umiejętności wycinania nożyczkami).
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: 2020grV-Plastyka2.pdf*********************************************************************
CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM
1 października odwiedziła nas mama Zuzi, który w ramach Kampanii Cała Polska Czyta Dzieciom przeczytała książkę Wojciecha Kołyszko " Złość i smok Lubomił". Przedszkolaki poznały historię podróży Gryzia i Pocoć, którzy spotykają na swojej drodze smoka. Smok to nietypowy bo wcale nie zły, lecz pilnujący by zawsze było miło. Przedszkolaki dzięki bajce dowiedziały się, że każdy ma prawo do złości oraz że jest to uczucie jak każde inne. Przypomnieliśmy sobie jak ze złością się obchodzić i jak sobie z nią radzić.
Serdecznie dziękujemy mamie Zuzi za wspólnie spędzony czas i czytanie literatury dziecięcej.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: 2020grV-CPCDmZuzi.pdf
*********************************************************************
Idzie Jesień przez… las, park – prace plastyczne
„Jesienne drzewo” - na powitanie jesieni nasze starszaki wykonały prace plastyczne
(łączenie technik: wycinanie, malowanie farbami)
,,Podnieś z ziemi i zrób!” - wykonanie ludzików, zwierzątek i stworków z wykorzystaniem materiału przyrodniczego
(łączenie materiałów: patyki, plastelina)
,,Jesienne jeżyki” – doskonalenie umiejętności wycinania.Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: 2020grV-PlastykaJesien.pdf
*********************************************************************
Europejski Dzień Języków
W ramach obchodów Europejskiego Dnia Języków 2020, przedszkolaki zwróciły uwagę na różnorodność językową i kulturową wybranych krajów oraz znaczenie nauki języków obcych. Dzieci poznały powitania i ciekawostki na temat kilku krajów Europy w oparciu o prezentację multimedialną. Rozpoznawały też ulubione bajki, które pochodzą z innych państw, a zachwycają dzieci na całym świecie. Starszaki poznały książkę w j. angielskim, w której znane dzieciom pacynki Topsy i Tim, przedstawiły Londyn widziany oczami dzieci. Na zakończenie i podsumowanie - każdy kolorował symbole związane z Wielką Brytanią.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: 2020grV-DzienJezykowEuropejskich.pdf
*********************************************************************
Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka
Dnia 21 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka realizowany w ramach ogólnopolskiego projektu organizowanego przez Polski Komitet OMEP pod hasłem „Świat wokół nas i nasze zdrowie zależy od nas”. Stworzyliśmy mapę myśli ,,Co to znaczy być zdrowym przedszkolakiem?”. Wszystkie pomysły dzieci zapisywane były na dużym arkuszu papieru, na którym odrysowany był Przedszkolak. Podejmowane przez dzieci różnorodne aktywności pozwoliły zdobyć wiedzę na temat tego, co należy robić żeby być zdrowym. Przeprowadziliśmy eksperyment „Dlaczego warto myć ręce”. Efektem końcowym było stworzenie plakatu pt. „Zdrowy Przedszkolak”, w którym to zamieściliśmy wszystko to, co ważne dla naszego zdrowia. Wykonanie plakatu możliwe było tylko dzięki zaangażowaniu każdego przedszkolaka. Nie zabrakło aktywności na świeżym powietrzu oraz w Sali przedszkolnej. Zorganizowaliśmy zawody sportowe, w których doskonaliliśmy naszą sprawność fizyczną. Dobry zabawie towarzyszyła zdrowa rywalizacja.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: 2020grV-DzienPrzedszkolaka.pdf
*********************************************************************
Sprzątanie Świata
18 wrzesień był bardzo aktywnym dniem w naszej grupie. Cała społeczność przedszkolna zaangażowała
się w akcję „Sprzątanie Świata”, której celem jest kształtowanie postaw proekologicznych u dzieci. Przedszkolaki podczas zajęć dydaktycznych rozmawiały na temat obserwowanych – (korzystnych i szkodliwych) - działań, które nie sprzyjają naszej planecie oraz środowisku np.: spaliny, zanieczyszczenie wód, hałas, nie segregowanie śmieci itd. Dzieci doskonale wiedziały, co należy robić, aby dbać o naszą planetę. Ważnym elementem zajęć było przypomnienie oraz utrwalenie zasad segregacji śmieci. Dużo radości sprawiło naszym przedszkolakom oglądanie zdjęć z zeszłorocznych obchodów ,,Dnia Sprzątania Świata" w ramach działań Klubu Małego Wolontariusza P.236,,Ósemeczka” .Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: 2020grV-SprztanieSwiata.pdf
*********************************************************************
Projekt edukacyjny „Samodzielny Przedszkolak”
Część I – Guziki i guziczkiZ początkiem roku szkolnego rozpoczęliśmy w naszej grupie realizację całorocznego projektu edukacyjnego „Samodzielny Przedszkolak”. Wspólnie opracowaliśmy mapę myśli, gdzie wskazaliśmy różne aspekty samodzielności z punktu widzenia dzieci. Przedszkolaki poznały też symbol projektu – Pana Guzika, który będzie nam towarzyszył przez cały okres realizacji. We wrześniu Pan Guzik zaprosił dzieci do ćwiczeń w zapinaniu i rozpinaniu guzików. Początki bywały niełatwe, ale po kilku próbach okazywało się, że małe rączki doskonale dają sobie radę. Nasze starszaki ćwiczyły w przedszkolu na macie edukacyjnej, przygotowanej z elementów dziecięcej odzieży oraz na własnych, przyniesionych z domu ubraniach z guzikami. Zachęcamy do ćwiczeń doskonalących w domu – dzieci trenując uczą się samodzielności w ubieraniu i przygotowują swoje rączki do nauki pisania poprzez ćwiczenie motoryki małej. Następne spotkanie z Panem Guzikiem i nowe zadania już w październiku!
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: 2020grV-ProjektSamodzielnyGuziki.pdf
*********************************************************************
Bezpieczny Przedszkolak
„Moja droga do przedszkola”We wrześniu bardzo wiele uwagi poświęcamy na poznawanie zasad bezpieczeństwa. W trzecim tygodniu września starszaki uczyły się bezpiecznego poruszania na ulicy. Korzystając z pięknej pogody poznawaliśmy i praktykowaliśmy podczas wycieczki na skrzyżowanie. Przedszkolaki zaznajamiały się i utrwalały wiedzę na temat bezpiecznego przechodzenia przez ulicę, znaków drogowych i innych symboli na ulicach i chodnikach. Wiedzę wzbogacały pod okiem policjantów, którzy pogratulowali dzieciom wspaniałych efektów w stosowaniu zasad bezpiecznego przechodzenia przez przejście dla pieszych na skrzyżowaniu. Starszaki doskonaliły wiedzę i umiejętności w przedszkolu przez cały tydzień w ramach codziennych zajęć - obejrzały film edukacyjny oraz poprzez działania matematyczne, plastyczne, muzyczne, gry i zabawy.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: 2020grV-BezpiecznyPrzedszkolak.pdf
*********************************************************************
WITAMY W PRZEDSZKOLU!
Rozpoczął się nowy rok szkolny 2020/ 2021. Po długiej nieobecności nasze starszaki wróciły do przedszkola, do koleżanek i kolegów, swoich, pań, przedszkolnych zabaw i zajęć. Cieszymy się ogromnie, że znów możemy być razem, choć w nowej, nieco odmiennej rzeczywistości. Z początkiem nowego roku w przedszkolu utrwaliliśmy sobie i poznaliśmy nowe zasady, o których przypominają stworzone w grupie kodeksy. Przypomnieliśmy sobie, kiedy dzieci obchodzą urodziny i mamy w grupie kolorowy plakat urodzinowy. Każdego dnia uczymy się i bawimy, korzystamy też z pięknych słonecznych dni podczas ulubionych zabaw w przedszkolnym ogrodzie!
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: 2020grV-WitamyPrzedszkole.pdf
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły